Anunț

Collapse
No announcement yet.

Transmisia 4motion Golf 4 - HALDEX

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

Atunci schimba-l. Cati litrii ai cumparat? Iti intra parca 2 L in cutie si 100 grame in torsen. Sau 1.8 L cutie si 100 grame in torsen. Nu mai stiu sigur. Ideea este ca-l bagi pe tot prin sonda de R. O dai jos si-l bagi pe acolo.
    Nimic nu este intamplator...
    Broker de asigurari.
    ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Comment

De la Porsche au spus ca intra 1,3 l, asa ca am luat 2 l.
      Nu am discutat nimic de cutie, doar de transmisie!

Comment

In torsen intra doar 100 grame si oricum se amesteca cu cel din cutie.
        Broker de asigurari.

Comment

Inseamna ca trebuie sa schimb si mecanicul.
          Al meu nu stie ca se amesteca uleiurile.
          N-ar trebui schimbate simultan ambele, si din cutie si din transmisie?

Comment

Aveti Passat din 2005 din cate imi amintesc, ei torsenul nici nu are dop de umplere pe lateral. Are doar de golire pe burta.
            Broker de asigurari.

Comment

Da, e din 2005. Multumesc, acum mi-e clar!

Comment

Nu, am gresit. Acum m-am uitat pe o poza cu o cutie ca a noastra si dopul de umplere este sus pe tavan sa zic asa, dar trebuie sa-l bagi cu masura. De aceea eu nu l-am gasit atunci cand l-am schimbat. Trebuie sa intrebati la un magazin de piese auto ce comercializeaza uleiuri si va zic ei din catalog fix cat intra in cutie si in torsen. Eu stiu ca le-am aduncat cantitatile si l-am bagat pe tot odata. Cand am dat uleiul jos din torsen, fix 100 grame mi-a curs din el si din cutie mult. Eu sa zic ca am avut de bagat 1.9 in cutie si 0.1 in torsen si am avut in total tot 2L de ulei si l-am bagat pe tot.
                Dar intrebati ca sa fiti mai sigur. Am o varsta si nu mai stiu...hihihihiihihihi
                Broker de asigurari.

Comment

torsenul NU are ulei separat fata de cutie. are ungere de la uleiul din cutie. buson de golire are pe burta cutiei, iar de umplere pe laterala stanga in fata planetarei la fel ca si la celelalte cutii fie 5, 6 sau 6 tr 4motion.
                  dupa scoaterea uleiului, se reumple cu cel nou, se asteapta "nivelarea" dupa care se complecteaza din nou pana curge pe buson. se pune busonul, se da o tura cu masina de 1-2km pentru a se "balbota/arunca" uleiul prin cutie dupa care se complecteaza pana curge pe la busonul de umplere.se pune busonul se strange si operatiunea asta se face la cutiile manuale 5,6tr manual sau 6tr 4motion cu dif torsen
                  Last edited by kosmyn_aurel89; 19-02-2016, 02:25.

Comment

Tu ai vb dor de cutie cu busonul de scurgere si de nivel.
                    Si da, avem asa cum zicea colegul mai sus:
                    - la cutie, avem buson de scurgere pe burta si de nivel, langa planetara stanga.
                    - la torsen, avem buson de golire pe burta si de umplere sus pe carcasa spre partea dreapta.
                    Broker de asigurari.

Comment

Working...
                    X