Anunț

Collapse
No announcement yet.

Problema cutie de viteza pt motor AWX

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• Problema cutie de viteza pt motor AWX

Am un prieten care are un A4 cu motor AWX. De curand i-a picat cutia de viteze. S-a bucurat cand a gasit una SH cu doar 500 ron si a cumparat-o. Cel care i-a vandut-o i-a zis ca e data jos de pe un A4 din 2002, motor AWX (exact anul din care e si masina lui si tipul lui de motor).

Pana aici toate bune; problema a aparut insa cand a vrut sa o monteze: s-a potrivit tot, mai putin niste senzori. El zice ca vechea cutie are 2 mufe pe ea: una ar duce cumva la marsarier (senzor de contact pt becurile din spate probabil), iar cealalta in alta parte, aici banuind noi ca ar fi legat ceva senzor de turatie. Problema e ca cutia asta ce-a cumparat-o are o singura mufa, care nu stim exact ce face (credem ca e senzorul de la marsarier dupa locul in care e montata), insa cert este ca nu-i mai indica nici viteza nici turatia de cand a pus-o.

Intrebarile sunt urmatoarele:
    1. E posibil sa existe 2 modele de cutii? A facut Audi trecerea fix in 2002? Ambele cutii sunt de pe AWX, din 2002, insa una are 2 senzori, iar cealalta doar 1;
    2. Stie cineva la cutia cu un senzor ce face senzorul respectiv? El are rolul si de contact pt marsarier si si de senzor de turatie?
    3. Aveti vreo idee de rezolvare pt prietenul meu? El e foarte ocupat, nu ar avea timp de forum, de aia m-am gandit sa intreb eu pt el, sa incerc sa-l ajut cumva, ca a fost la 3 mecanici pana acum si toti ridica din umeri spunand ca ei in viata lor n-au vazut cutie de Audi cu 2 senzori, ci doar cu unul.

Multumesc.
    Last edited by raulitto; 22-11-2012, 18:07.

Toate cutiile au doi senzori unul de kilometraj si unul ptr luminile de mers inapoi,la masinile generatie noua sunt cu o singura mufa ptr marsalier viteza o ia din sistemul de abs. Ati verificat daca nu cumva lipseste senzorul de km de pe cutie vezi pe partea stg a cutiei unde se prinde planetara daca nu iese o mufa are pus un dop,ala se scoate si se monteaza cititorul de pe cutia veche

Comment

Asa trebuie sa fie.

Mufa de langa planetara-i de KM si cea de mai sus ii de "R".
      Nimic nu este intamplator...
      Broker de asigurari.
      ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Comment

Ok, o sa-i transmit; multumesc pt raspunsuri!

Comment

Nu stiu de ce a aparut de 2 ori postarea asta; rog un moderator sa o stearga. Multumesc
          Last edited by raulitto; 23-11-2012, 18:40.

Comment

schimbat cutie

Postat în original de raulitto Vezi Post

Nu stiu de ce a aparut de 2 ori postarea asta; rog un moderator sa o stearga. Multumesc
            salut!
            s-a rezolvat cu montarea cel al doilea senzor?
            am si eu acceaso problema!

Comment

Working...
            X