Anunț

Collapse
No announcement yet.

Upgrade Turbina

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• Cu turbina vnt 17 si fmic, safe 160-170 cp max.
    Vrei sa treci peste turbo hibrid, fmic, injectoare.
    Dar sa ai 160 de cp curati, pentru drumurile din Romania, frane sa ai.

Comment

• Si a montat cineva (sper sa mai fie activ cineva in zona aceasta) turbina de Audi B7 170 cp pe B5.5?

Comment

• Buna seara,azi dupa o vizita scurta la mecanic pentru un schimb de ulei,am fost sfatuit sa trimit turbina la rectificat pentru ca e ceva mai mult ulei in zona egr-ului care si asta cica trebuie schimbat si daca tot am ajuns in punctul asta am intrebat daca nu pot pune interne de 2.5 si mi-a zis ca nu se poate,e adevarat sau nu.In alta ordine de idei am fost sfatuit sa trimit turbina la cineva din Tg. Mures care cica fac treaba buna,ceva idei,raspunsuri,indrumari are cineva?

Comment

• Nu se poate pune. Hihihihi Eu am interne de 2.7 TDI. Schimba mecanicul. Uleiul de pe admisia turbinei, traseu si EGR provine de la carter. Furtunul ce vine din capacul tachetilor si intra in admisia turbinei, pe acolo trage gazul de carter cu particule de ulei pt ca pasla din capac nu isi mai face treaba. Scoti furtunul ca la Dacia si nu o sa mai ai ulei.
          Nimic nu este intamplator...
          Broker de asigurari.
          ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Comment

• Si eu stiam ca mai sunt oameni care făceau upgrade -uri de genul,2.5-2.7 de aia m-am mirat ca mi-a zis ca nu merge.Acest carter e același lucru cu epuratorul de gaze sau am zis o prostie?,am mai cautat pe net si pe facebook e plin cu aceeași problemă și ca problema ar fi de la epuratorul de gaze care nu-și mai face treaba și ar mai fi și din cauza garniturii de la galeria de admisie care e posibil sa fie și ea dusă și ca rezolvare ar fi,curățarea egr-ului,inlocuit garnitura galerie de admisie,curățat tot traseul turbo-egr plus curatat epurator dar nicidecum de la probleme de turbina,nici nu stiu unde sa merg sa rezolv aceasta problema,adică nu stiu cat de grav este ca masina oricum merge ața dar n-aș vrea să îmi bat joc de ea ca nu merita și mai mult aș insista le rezolvare pentru ca dupa atatia ani in care a fost impecabilă aș zice că merită ce e mai bun,sper sa nu sune aiurea dar e ea și după restul,always!

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Comment

• Gaze carter= epurator gaze. E același lucru.
              In privința turbinei, dacă vrei sa faci upgrade astfel încât sa "reziste" mai bine decât cea veche și totuși mașina sa tragă bine fără soft custom îți recomand sa pui interne de VNT18 (cea stock are interne de vnt17). VNT18 s-au pus pe motoarele ARL de 150cp, pe Passaturile B6 de 170 cp, etc.
              Oricum , și cea stock rezista fără probleme mulți km, dacă e recondiționată ca lumea și dacă folosești ulei de motor de calitate.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Comment

Working...
              X