Anunț

Collapse
No announcement yet.

diesel AWX vs AVF FWD sau 5 vs 6 trepte

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• diesel AWX vs AVF FWD sau 5 vs 6 trepte

Salutare!

M-ar bate gandul sa transform awx-ul in avf. As vrea sa stiu care sunt avantajele si dezavantaje avf fata de awx.

Merci!
    I hear colors.

Cheltui banii degeaba,nu ai nici un avantaj major,asa ca uita
    AUDI TT 1,8T QUATTRO 270hp & 402nm tourque/work in progress

Comment

clar. In ultima treapta, ambele au viteze egale la turatii egale. Diferenta o face avf cu ceva cuplu in plus si ceva mamaliga in plus de invartit. Ideal e un 4motion, dar ce nu viseaza vrabia.
      "Radacina convingerilor inseamna...experienta!!!", N. Iorga
      Diagnoze VCDS Ross-Tech OEM 19.6

Comment

vrabia viseaza w8 dar ramane la lucruri mai tangibile
        I hear colors.

Comment

la ce naiba iti trebuie w8 care in afara de dotari dpdv-ul nu are nimic interesant....doar un motor care mananca banii
          Vand si montez LED-uri ,instalatii xenon.Roll up/down geamuri,diagnoze VAG.Vand si montez tempomat.
          Vand
          si montez switch-uri OEM pentru portiere.Interventii mecanice si electrice. Tel: 0740 146 883

Comment

omul e făcut să aibă, nu să cerceteze ......
            "Radacina convingerilor inseamna...experienta!!!", N. Iorga
            Diagnoze VCDS Ross-Tech OEM 19.6

Comment

nici nu se compara cv 5 trepte cu cv 6 trepte...cv6 trepte e mult mai sportiva...

alt exemplu
              Last edited by Lucian189; 29-12-2011, 22:27.
              Chip tuning ,Turbine TDI ,Lucrari Mecanica ,Diagnoza,Diverse Modificari 0757 142 029
              Masina mea
              http://www.passatb5.ro/showthread.ph...a-rechinul-alb

Comment

Eu nu cred. Am condus si avf si awx (a meu). Singura diferenta e la treapta 1a ... avf schimba mai rapid decat awx. E diferenta intre cutii oricum ... la avf imi arunca din viteza ca la golf 4 ... pe cand la awx merge fin si usor (asta e senzatia mea). Nu vad nicio diferenta intre avf si awx.
                Four wheels move the body. Two wheels move the soul.

Comment

Sper sa merg si cu un avf sa vad cum se simte, dar dupa ultimele calculelele ramane asa cum e.
                  I hear colors.

Comment

eu am Avf din 2002 si la consum se cunoaste destul . Awx-ul e mai puturos, nu are asa mult demaraj si e mai ieftin de cumparat decat avf-ul

Comment

Destul....cred ca-ti ia cu vreo 2 litri mai putin!Daca rapoartele la ultima treapta sunt aceleasi,cum ar putea sa-ti ia mai putin?Iar in localitatea fiecare masina consuma in functie de stilul de mers!Si din cate am experimentat eu,tin sa precizez ca la demaraj AWX-ul este net superior!Le-am avut pe amandoua si cred eu ca ma pot pronunta!Cat despre pret,nu stiu unde ai vazut ca sunt mai scumpe sau mai ieftine!Daca as fi gasit 4motion 1,9TDI cu 5 trepte,eu il cumparam fara sa mai stau pe ganduri!Eu unul cred ca,cutia cu 6 trepte este pusa nu ptr consum ci pentru a mari cuplul motor!

Comment

4motion la B5.5 e doar AVF...
                        Deci sa raman potolit ca nemultumitului i se ia darul
                        Am vazut ca AVF-ul are cuplu mai mare decat AWX, cel putin pe hartie. Dar la linuta eu unul nu stiu sa ma pronunt, ma gandesc ca ar fi relativ egale pentru ca la AWX mesteci mai putin cu facaletul...
                        I hear colors.

Comment

Eu am AVF dar am condus si 2 AWX inainte sa iau AVF. Ce pot sa zic e ca nu sunt diferente enorme intre ele, insa AVF e un pic mai sportiv din cauza cutiei dar in oras mie mi se pare ca si consuma o idee mai mult. Acum depinde si cum sunt reglate masinile ca sa poti sa tragi o concluzie clara. Nu stiu voi cat ati mers cu una sau cealalta dar mie de la primul drum asta mi-a dat senzatia AVF, mai sportiva, un raspuns mai prompt la acceleratie.

Comment

macar merge sa pun kitul de ambreiaj de la avf?
                            I hear colors.

Comment

nu cred ca merge sa pui kit de ambreaj de la avf! Eu stiu ca la AVB merge de AWX deci la AVB nu merge AVF...deci nu cred ca merge....dar daca pui cutie de avf cu tot cu volanta si ambreaj trebuie sa mearga! sper sa nu te fi informat gresit!

Comment

Working...
                              X