Anunț

Collapse
No announcement yet.

Distantiere roti - pro sau contra?

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

Daca te referi la prezoane, trebuie altele mai lungi, iar, daca distantierul e mai gros de 20 mm, se prinde intai distantierul de butuc, cu suruburile lui, iar apoi janta se prinde de distantier, cu prezoanele normale ale masinii.
    "Sa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde" (Ayrton Senna)

Comment

Da , de prezoane era voba , am banuit ca sunt mai lungi dar de la ce masina/model ? si distantierele in gaurile de prezoane trebuie filet ?
      "Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru"

Comment

Nu e pe masina/model...trebuie sa stii doar pasul filetului si atat. Nu trebuie filet in gaurile de prezoane de la distantiere, daca ele sunt prinse intre butuc si janta cu prezoane mai lungi...in schimb daca sunt distantiere mai groase de 20 mm, cum spuneam, atunci au filet in ele si prezoanele se infileteaza in ele (iar ele la randul lor sunt prinse de butuc cu alte suruburi)....amu ai priceput?

Comment

am inteles din prima , DAR tu de exemplu , ce prezoane ai pus ca lungime ? de la ce alta masina sunt mai lungi si au acelasi pas ? sau sunt facute ? asta e intrebarea mea .
          "Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru"

Comment

Aoleeeeuuuuu ...nu sunt bre "de la alta masina", sunt pur si simplu prezoane "de tuning" daca vrei asa, cu pas normal, doar ca mai lungi. Acum nu stiu daca in magazinele normale de piese auto le gasesti, dar in cele de tuning sigur au.

Comment

Au pe site la H&R un catalog cu dimensiuni recomandate in functie de grosimea distantierelor. O varianta locala mai ieftina/rapida ar mai fi FK dar pentru jenti OEM se gasesc mai greu tipul nostru de prezoane, pentru ca sunt rotunjite nu sunt conice pe partea de contact cu janta.

Comment

Eu am cumparat flansele de la un amic si am folosit prezoanele masinii,doar pe fata am fost nevoit sa tai 2mm din ele pentru ca atingeau fuzeta.Cele care fixeaza roata de flansa le puteti gasi ieftin si usor la orice parc de dezmembrari.

Precizez ca flansele mele sunt de 30 si au prindere dubla.

Comment

eu am pe spate de 30 si pe fata de 20 dar sunt de trecere de la 5x112 la 5x114,3(honda). pe spate am 245/40/17 si sta masina pe drum de zici ca am tractiune spate.

Comment

O intrebare pt cine stie: Am jante pe 17 si ma gandeam sa le pun pe masina. Au montate anvelope 225/50 R17 dar sunt putin cam late din cate am obs. Imi atinge anvelopa fuzeta in zona unde sunt prinse bratele superioare. Ce distantiere sa pun? De 10 mm e de ajuns? O sa atinga aripa?
                    S-a mai intalnit cineva cu beleaua asta?
                    Last edited by Raffy; 04-01-2015, 15:48.
                    ”Destinul conduce o jumatate din viata fiecarui om, iar caracterul cealalta jumatate”
                    Alfred de Vigny.

Comment

Eu pe spate am anvelope tot de 225/50/17, cu distantiere de 15 mm si la balans (mai ales cand e incarcata masina), atinge in aripa, in rest nu atinge. Pe fata in schimb am anvelope de 205/50/17, cu distantiere de 10 mm si e totul in regula, nu atinge de niciun fel. Poti face o proba daca ai posibilitatea, cu un distantier de 10 mm...s-ar putea sa fie ok.

Comment

Si pe fata si pe spate ar fi 225/50 r17.
                        Acum sa vad daca mai are Bogdan (Spanu) distantiere. Poate le aduce el candva sa le fac o proba. ;)
                        Parca nu as mai sta cu jantele de 15 daca pe astea care le am pe 17 nu am reusit sa le vand.
                        ”Destinul conduce o jumatate din viata fiecarui om, iar caracterul cealalta jumatate”
                        Alfred de Vigny.

Comment

Ce vrei mah? Distantiere?
                          Am doua acasa de 10mm nemontate. Sunt ale mele de pe fata ca eu am jantele late 8j cu et35 si daca pun distantiere si pe fata imi ies rotile prea in afara.
                          Cand mai trec iti aduc unul pentru proba.
                          Last edited by spanu110976; 04-01-2015, 20:25.

Comment

Eu zic sa i le duci pe amandoua, ca poate-s bune si omul nu mai are rabdare pana treci si cu al doilea. Ai vazut Georgica, te-ai scos!
                            Last edited by Alex-F1; 04-01-2015, 20:37.

Comment

Am, am.
                              Vrei si tu?

Comment

Postat în original de spanu110976 Vezi Post
                                Ce vrei mah? Distantiere?
                                Am doua acasa de 10mm nemontate. Sunt ale mele de pe fata ca eu am jantele late 8j cu et35 si daca pun distantiere si pe fata imi ies rotile prea in afara.
                                Cand mai trec iti aduc unul pentru proba.
                                Poti sa-mi aduci sa probez sa vad daca atinge cumva, dar sa-mi lasi distantierul vreo 2 zile pana ajung la vulcanizare.
                                Alfred de Vigny.

Comment

Working...
                                X