Anunț

Collapse
No announcement yet.

Recuperare taxa mediu - Lipsa copie certificat inmatriculare

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• Recuperare taxa mediu - Lipsa copie certificat inmatriculare

Salutare baieti.
    Am si eu o problema.
    Am auzit la mine in oras de la seful ANAF ca pana pe 31 August 2018 se pot depune actele pentru recuperarea taxei de mediu. Actele constau intr-o copie a cartii si o copie a certificatului de inmatriculare.
    Copie la carte am de la masina, insa copie la certificatul de inmatriculare din pacate nu am facut / am pierdut intre timp, de la data cand am vandut masina.
    Masina am vandut-o acum un an.
    Aveti vreo idee cum pot sa fac rost de o copie a certificatului de inmatriculare care a fost pe numele meu pentru a-l depune si a lua banii de la stat?
    Taxa a fost vreo 700 de euro.

Daca ai vandut masina nu cred ca vei mai putea recupera ceva.Au ''baietii destepti'' grija de asta.

Comment

De ce? doar el a platit taxa. Trebuie sa fie la primarie o copie dupa certificat.
      Mindfucker

Comment

Nu strica o intrebare dar ma indoiesc. Certificatul pe numele lui l-a luat de la politie dupa ce a facut inscrierea pe rolul fiscal la primarie. Aia o inregistreaza pe baza CVC si a fisei de inmatriculare. Ar putea incerca la arhiva politiei unde s-a facut inmatricularea de catre noul proprietar, poate baietii pastreaza certificatele.

Comment

Salut, vin si eu cu o intrebare, am completat acea cerere de restiturie a taxei, doar ca nu stiu ce trebuie sa completez aici la acele linii, sau nu trebuie sa completez acolo. Eu am platit timbrul de mediu.

Comment

taxa se poate recupera chiar daca s-a vandut masina,cumnatu' a bagat actele la masini vandute in 2009...si eu am o taza platita de 200 de euro
            Nici viitorul nu mai e ce-a fost
            Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada...fa-ti planuri !

Comment

Sa luam de exemplu:
              1. am cumparat masina cand era taxa de mediu, ceva mai scumpa ptc. era inscrisa si avea taxa platita (cele fara taxa platita erau muuult mai ieftine).
              2. cel care mi-a vandut masina recupereaza acum si taxa platita de el si prinsa in pretul masinii vinduta mie?

Intrebarea e retorica...

Comment

daca statu da voie....si actualul proprietar va plati taxa la vanzarea masinii din ce am inteles
                Nici viitorul nu mai e ce-a fost
                Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada...fa-ti planuri !

Comment

Working...
                X