Anunț

Collapse
No announcement yet.

Totul despre amortizoare

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• Multumesc pentru raspuns si timpul acordat.
    Life's a climb... But the view is great !

VW PASSAT VARIANT 1.9 TDI AVB - 2003

Comment

• Asfalt uscat bro!
      Nimic nu este intamplator...
      Broker de asigurari.
      ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Comment

• Iti recomand sa iei amortizoare Kyb Excel-G (sunt mai tari), arcuri iei ce vrei, dar sa fie mai tari putin. Daca umblii cu roti pe 15/16 si cu anvelope non-XL sa ai si tu ceva stabilitate.
        Cu ocazia asta ia si flanse de amortizor (recomand Lemforder, sunt mai inalte, initial am pus Kyb/Kayaba si sunt mai scunde asa ca tot batea pe fata) si kit protectie praf Sachs ca se infige mai bine in suport. Kit-ul de protectie praf Kyb/Kayaba e mai mic in diametru, nu se infige bine in suport si scapa astfel ca tija amortizorului sta in aer, neprotejata de praf/apa.
        Vezi aici poza cu flansa noua Lemforder mai inalta fata de flansa Kyb/Kayaba care era mai scunda. Nu e vorba de tasare in timp, ca mai mult de 20.000km nu am facut cu alea vechi, imi aduc aminte ca la fel am comparat in trecut flansa noua care era mai scunda ca aia de pe masina.
        Last edited by xew; 27-04-2019, 09:07.
        Barca pe valuri

Nu te pune cu prostu' ca are mintea limpede si va birui. Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

Comment

• Multumesc frumos, pana la urma am nevoie de flanse amortizor cum e in poza ta, sau acea flansa neagra? Sunt nedumerit :)

Comment

• Recomandare ca in poza lui. Lemforder.
            Broker de asigurari.

Comment

• Cam asa arata minunea..
              Mie mi se par piese diferite, de aceea sunt confuz cu ceea ce sa iau. Trebuie una din ele, sau sunt pachet?

Comment

• Nu tati, flansele alea se monteaza in partea de sus si nu se vad. Ce vezi tu jos, este talerul amortizorului cu protectia lui de cauciuc. Acele talere se scot cu ciocanul prin batai usoare si se monteaza pe noile amortizoare.
                Broker de asigurari.

Comment

• Ii ceva de lucru sa pui flansa aia.

Comment

• Pentru sistemul de amortizare trebuie: amortizor, arc si flansa, una din ele (am decis ca mergem pe lemforder).
                    Legat de talere, amortizoarele noi vin cu talere noi.
                    La partea e sus sunt putin confuz, cu acele flanse, daca e una si aceeasi cu aceeasi utilitate, sau piese diferite....

Nu stiu in ce stare sunt acele flanse cu suruburi, as merge pe ideea sa le inlocuiesc,, vad ca au de la SKF, totodata si burduful ce protejeaza telescopul amortizorului.
                    Piesele se vor schimba la service, dar tin sa le cumpar eu.. de aceea vreau sa ma asigur ca iau ce treuie si cat trebuie
                    Last edited by TrekOut; 27-04-2019, 21:20.

Comment

• Man, flanse Lemforder (cele galbene), amortizoare KYB Excel-G si arcuri de care vrei tu. Punct si bafta. Nu-ti mai bate capul cu nimic. Cele de cauciuc negre am gasit doar la Audi.
                      App. Asteptam berea. Hihihihibihi
                      Broker de asigurari.

Comment

• Life's a climb... But the view is great !

Comment

• Am schimbat amortizoarele, dar la directie am dat de un capat de bara ce a impiedicat efectuarea ei.
                          Cred ca usor usor trebuie sa ma uit dupa alta masina :)

Comment

Working...
                          X