Anunț

Collapse
No announcement yet.

O nedumerire la suspensie, arcuri + amortizoare!

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• O nedumerire la suspensie, arcuri + amortizoare!

Cer tot ajutorul posibil!Am cautat si nu am gasit si nici inteles cum si care este treaba cu suspensia asta la passat.Am un Passat break si de cand l-am luat are o garda foarte mica la sol.Precizez ca telescoapele le-am schimbat odata crezand ca imi batea ceva pe spate dar era o bucsa.Am pus tot originale ca cele scoase de pe masina.Telescoapele au culoarea rosie daca conteaza.Problema este ca nu pot merge pe drum petruit sau carpit fara sa ma zguduie din toate incheieturile, insa in curbe sau pe drum bun nu am problema cu ea, se tine in curbe f bine.Ce trebuie sa schimb la ea ca sa-i fac suspensia normala, mai moale?Am cautat arcuri dar vreau sa stiu sigur la ce sa ma uit cand le iau, ca sa nu fie ca ale mele.M-am saturat sa tot schimb brate sa cumpar cleme noi la portiera, potbagaj, sa strang bordul, etc.Din ce am inteles ar fi mai multe tipuri de arcuri.Multumesc!
    ,,Sunt momente in viata in care oricum iti va sta corpul, sufletul sta in genunchi." Victor Hugo

Ai pachet Sport OEM. Amortizoarele tale sunt mult mai ferme. Daca te uiti in Etka, exista 3 variante de combinatii arcuri/amortizoare. Probabil ca tu ai pachetul Sport OEM. Inaltimea la care sta masina este data de arcuri. Nu inteleg de ce vrei sa schimbi lucrul asta. Masina e facuta sa merga pe asfalt. Mergi asa mult pe drum pietruit? Fii fericit ca masina a fost asa echipata! Ma uit in seara asta in Etka si iti trec aici codurile amortizoarelor si arcurilor.
    Cand stii cat valorezi, nu te opri pana nu obtii ce ti se cuvine.

Skoda Superb ---- pe platforma de Audi A6.....C5

Comment

ionut, stau la taranoaia, am drum carpit, cu gauri, plus ca mai merg si pe drum pietruit.in oras nu e mare diferenta, sunt si pe acolo multe.daca imi pare rau dupa ceva, imi pare rau dupa stabilitatea la viteze mari.dar parca si banii care ii dau pe consumabile imi stau bine in buzunar.oricum, le voi tine si pe astea oem dar vreau si ceva gen pachet drumuri grele ca la skoda.daca ma poti ajuta cu informatii, chiar te rog!
      ,,Sunt momente in viata in care oricum iti va sta corpul, sufletul sta in genunchi." Victor Hugo

Comment

Tu pe masina ai acum urmatoarele:
        - amortizoare fata 3B0413031R - pentru Passat cu tractiune fata cu urmatoarele motorare: AKN, AVF, AMX, AVB, AWT, AZX, AWX, BBG, AWM, ALT, ATQ
        - arcuri fata: aici sunt mai multe variante ce poti avea pe masina: 8D0411105GB (1 punct portocaliu si 2 verzi de vopsea pe arc); 8D0411105CP (1 punct portocaliu si un punct albastru de vopsea pe arc); 8D0411105CP (1 punct portocaliu si 2 albastre de vopsea pe arc); 8D0411105CR (1 punct portocaliu si 3 albastre de vopsea pe arc); 8D0411105CS (1 punct verde si 1 punct albastru de vopsea pe arc); 8D0411105CT (1 punct verde si 2 albastre de vopsea pe arc); 8D0411105DA (1 punct verde si 3 albastre de vopsea pe arc); 8D0411105DB (1 punct galben si 1 punct albastru de vopsea pe arc); 8D0411105GC (1 punct portocaliu si 3 puncte verzi de vopsea pe arc); 8D0411105GD (2 puncte portocalii de vopsea pe arc);
        Verifica ce pete de culori ai pe arcuri, trebuie sa corespunda unuia dintre cele de mai sus.
        - amortizoare spate 3B0513031P
        - arcuris spate - sunt iarasi mai multe variante: 4B0511115AA (1 punct portocaliu si 1 punct albastru); 4B0511115AB (1 punct portocaliu si 2 puncte albastre); 4B0511115AC (1 punct portocaliu si 3 puncte albastre); 4B0511115BL (1 punct gri si 1 punct albastru); 4B0511115BM (1 punct gri si 2 puncte albastre);
        La fel, si aici trebuie sa vezi ce combinatie de puncte ai pe arcuri.
        Last edited by ionutctn2000; 02-11-2012, 21:13.

Comment

Un raspuns de om documentat!

Comment

multumesc mult colegu!!!!cand ajung prin bucuresti dau o bere!!!!as putea tine telescoapele actuale si sa schimb arcurile?saptamana viitoare voi pune culorile de pe arcuri si telescoape si poate ma ajunti cu o combinatie buna intre ele ca sa o fac pt drumuri grele si sa aiba si ceva stabilitate in curbe.cand voi da culorile te anunt.multumesc mult ionut!mi-ai facut un mare bine!stau de cateva saptamani sa-mi dau seama ce sa fac cu suspensia asta.

Comment

ce arcuri trebuie sa cumpar ca sa o fac pachet drumuri grele?sau macar normala?ce puncte trebuie sa aiba pe ele?

Comment

Ma uit in seara asta si iti postez!

Comment

Postat în original de funKys Vezi Post
                  poate ma ajunti cu o combinatie buna intre ele ca sa o fac pt drumuri grele si sa aiba si ceva stabilitate in curbe.
                  Asa ceva nu se poate;o combinatie buna e sa pastrezi arcurile si sa pui telescoape normale.Nu va mai scutura asa tare si vei avea si o stabilitate destul de buna.
                  AUDI TT 1,8T QUATTRO 270hp & 402nm tourque/work in progress

Comment

Pai el o vrea si mai inalta. De pomana ii moale suspensia si joasa, rascheteaza totul.
                    Eu as prefera un amortizor mai ferm, ca al lui rosu si un arc mai lung sau un kit de inaltare, macar pe fata ca acolo-i buba.
                    funkys, eu la ala rosu sub platanul arcului, montat pe amortizor aveam cate un inel de otel de 20 mm pt a mai ridica arcul. Iarna era un vis cum ieseam din toate situatiile.
                    Nimic nu este intamplator...
                    Broker de asigurari.
                    ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Comment

Pai am zis,ce vrea el,nu se poate ;taria suspensiei e data in principal de telescop,asa ca daca va pune arcuri inalte si telescoape sport,tot o sa-l zgaltaie

Stii,vb aia,si cu aia in "dos" si cu sufletul in rai,nu se poate
                      AUDI TT 1,8T QUATTRO 270hp & 402nm tourque/work in progress

Comment

Clar. Dar mai spunea ca ar vrea sa ii stea si pe drum bine masina si singura varianta este aia.
                        Broker de asigurari.

Comment

Postat în original de Borisake Vezi Post
                          funkys, eu la ala rosu sub platanul arcului, montat pe amortizor aveam cate un inel de otel de 20 mm pt a mai ridica arcul. Iarna era un vis cum ieseam din toate situatiile.
                          am sa ma uit maine, sa zic ca o ridic de fata, dar spatele?:D

Comment

Nu ai nevoie, dar daca tii mortis iti cauti doua bucati de cauciuc cu gaura pe mijloc incat sa-ti intre pinii aia de pe punte pe ele si destul de late incat sa se aseze zrcurile pe ele. Eu asa am facut, dar crede-ma pe cuvant ca nu ai nevoie sa ridici si spatele, este el oricum ridicat fata de puntea fata.
                            Broker de asigurari.

Comment

Hai funkys sa facem un schimb .iti dau amortizoare normale puse pe masina noi asta vara ,si tu mi le dai pe a tale sport:)
                              Chip tuning ,Turbine TDI ,Lucrari Mecanica ,Diagnoza,Diverse Modificari 0757 142 029
                              Masina mea
                              http://www.passatb5.ro/showthread.ph...a-rechinul-alb

Comment

Working...
                              X