Anunț

Collapse
No announcement yet.

Rezultate AUTOSCAN - Erori din DIAGNOZE

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• Intr-adevar, dupa mai multe cautari, si intrebari, am constatat ca am cumparat masina din Germania resoftata la 165CP si cuplu 350NM. Ghinion sau noroc?

Comment

• Cautari/intrebari unde ???
      Cu ce ai masurat cuplul??

Poate ne "luminezi" si pe noi cum ai facut de ai ajuns la concluzia asta.

Scuze de off topic.

Comment

• Am luat dupa un forum strain un excel care iti calculeaza automat CP si cuplul cu eroare de max. 2%. Trebuie sa faci test cu VAG COM pe MAF si pe RPM. Apoi bagi valorile obtinute in cele doua coloane din excel si iti arata valoarea la CP si cuplu. Parerile pe acel forum sunt foarte bune si arata realitatea, spun toti cei de acolo. Am testat si pe Audi A4 B8 al fratelui meu, si a aratat exact cat spune fabrica (cu 2 CP mai mult) deci sunt foarte increzator pentru aceasta "presupunere".
        Cine vrea excel-ul, dati`mi mesaj.

Comment

• Eu spun sa nu te amagesti...

Cuplul/momentul este o marime fizica obtinuta prin inmultirea unei forte care actioneaza asupra unui obiect(piston) si lungimea bratului acelei forte(lungimea bielei="bratul")

Cum ai calculat tu astea ???

poti sa pui si pt. noi linkul sa vedem ce avem si noi de facut cu vdcs/tabel/excel ???

Comment

• Dar daca-i faci un log in mers o sa vezi ce presiune ai pe turbina. Daca ai 1.3 este un 131 CP si daca ai un 1.6 este clar softat.
            Nimic nu este intamplator...
            Broker de asigurari.
            ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Comment

• Postat în original de Borisake Vezi Post
              Dar daca-i faci un log in mers o sa vezi ce presiune ai pe turbina. Daca ai 1.3 este un 131 CP si daca ai un 1.6 este clar softat.
              Ce modul trebuie sa aleg pentru a vedea presiunea pe turbina?

Pentru restul: http://www.ttforum.co.uk/forum/viewt...62&hilit=excel

Aveti acolo si excel-ul si parerile.

Comment

• @Borisake

Am facut test pe grupul 11, la turbina, si ti-am atasat fisierul in linkul de mai jos:

http://www.fileshare.ro/e31740580

Nu stiu ce ai vrut sa spui prin 1.3 si 1.6, valorile sunt intre 2.1 si 2.6. Vezi daca e ok sau daca e resoftata.

Comment

• In primul rand logul nu e facut cum trebuie(cauti pe aici ca o sa gasesti exact cum se face), in al doilea rand undeva pe la 3000 ture ai o valoare de 94,3 daca m ai aveai una luai limp mode asa ca....asteptam un log cum trebuie.

Comment

• Am revenit cu log-ul cel bun.

http://fileshare.ro/e31740902

Astept pareri.

Comment

• Nici asta nu e bun, pedala e apasata 100% abia de la 2300 ture, in rest ce se vede e un comportament normal.

Acum sa mi spui tu, dupa ce iti dai seama ca are soft.

Comment

• Cred ca am introdus valorile gresite in acel tabel inseamna ... Mai astept si parerile altora in tema.

Comment

• SINGURA greseala a ta a fost ca NU ai tinut pedala apasata 100% decat de la 2600 ture.

Pt.ca tot sustii ca MAF "te lamureste"ca masina are soft, atunci CITESTE CU ATENTIE URMATOARELE:

Senzorul (MAF) are integrat un circuit electronic care transformă curentul electric într-o tensiune electrică cu valori între 0 și 5V. Această informație este transmisă calculatorului de injecție care, cu ajutorul caracteristicii senzorului, transformă tensiunea electrică înapoi în masă de aer și o utilizează la calculul parametrilor injecției.

Interventie mecanica asupra firului/filmului de pe MAF nu se poate efectua(cel putin nu stiu eu sa se poata).
                          Last edited by romyseat; 08-07-2015, 19:30.

Comment

• Am inteles. Inca o intrebare. Am facut test la EGR si cand fac imi dardaie masina cateodata. E normal?

Comment

• NU.

Comment

• Fii mai explicit te rog. De ce nu este normal si ce as putea sa ii fac? La scanare nu am nicio eroare.

Comment

Working...
                                X