Anunț

Collapse
No announcement yet.

Intefata VAG-COM probleme / DRIVERE / WIN

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

Postat în original de somlyo Vezi Post

Laptopul iti vede interfata ,dar ea nu comunica si cu ECU ! Communicarea e unidirectionala! Short to ground- scurtcircuit ! Am patit si eu LA un golf4 faza asta ...nu am putut deloc sa fac nimic! Incearca si pe alta masina cA sa fi sigur CA nu e interfata de vina

Poate nu m-am exprimat destul de bine,dar eu i-l conectez la mașina,îmi găsește codurile ,tot dar dupa un minut deodată îmi da ca nu poate comunica cu controler si ma trimite din nou sa fac test port,iar la test port îmi da din nou INTERFACE NOT FOUND.,la care nu se mai poate face nimic. Deconectez tot,fac restart computer si o iau de la capăt. Aceeași aceeași poveste din nou si din nou. Dar repet inițial merge un oarecare timp.....

Short to ground- scurtcircuit !
    Short to grund îmi da cind fac test port fără ca interfața sa fie conectata la mașina

Comment

Sa nu fie una demo.
      Nimic nu este intamplator...
      Broker de asigurari.
      ex my car: Passat Variant B5.5 1.9 TDI 74 kw, an fab. 2001

Comment

Postat în original de Borisake Vezi Post
        Sa nu fie una demo.
        Nu înteleg Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	1
Size:	139,6 KB
ID:	419100

Click image for larger version

Name:	image.jpg
Views:	1
Size:	146,0 KB
ID:	419101

[ATTACH=CONFIG]22869[/ATTACHt

Aici se vede cum am facut port test cu interfața conectata la mașina,dat OK ,save, merg la select, engine, găsește toate codurile dar dupa un minut,citeva secunde pică....
        Vreau sa fac un test in mers ca am ceva probleme dar PINA sa apuc pierde legătura .....

TE ROG NU MAI FA POSTURI CONSECUTIVE. AI 1 ORA LA DISPOZITIE CA SA-TI EDITEZI POSTUL IN CAZUL IN CARE NU TI-A RASPUNS CINEVA LA SUBIECT. PARI CA VORBESTI SINGUR.
        CITESTE TE ROG REGULAMENTUL. MULTUMESC.
        Fișiere atașate
        Last edited by Borisake; 12-11-2015, 23:35.

Comment

Ce nu intelegi prin cuvantul "demo" Poate este una demonstrativa. Asa am avut si eu una, ii dadeam AutoScan si dupa doua module se bloca.
          Broker de asigurari.

Comment

Daca e demo atunci poti sa o uiti, eventual du-o inapoi si cere banii ! Atentie pe viitor cand cumperi chinezarii...

Comment

Am zis "sa nu fie", adica "poate este una demo". Deci nu este obligatoriu.
              Broker de asigurari.

Comment

Si eu am zis "daca" tocmai CA omul sa inteleaga si sa decida el [emoji12] ...ideea e CA vag-ul ala are o buba ...LA cum a descris CA face e ciudat rau

Comment

Bine si dacă ar fi demo,cum să-mi dau seama? La optiuni scrie ca este activat.... Mi-a trimis un cd cu softul plus un link de Download in caz ca cd nu merge. Luat de pe Amazon ca nu Stiam de forumul asta,apoi am dat de voi. As putea să-l restitui,dar totuS™i eu as avea nevoie să-l fac sa meargă.
                  Last edited by Thefinder; 13-11-2015, 06:25.

Comment

Am avut si eu o interfata tot de genul, prima mea interfata. O vreme a mers perfect interfata, apoi a inceput sa dea erori exact ca la tine. Nu comunica ba cu laptopul ba cu masina pana ce nu a mai mers deloc, nu se mai conecta. Nu cred ca este demo, cred ca este una care trebuie sa o restitui vanzatorului daca mai ai posibilitatea.

Comment

• Postat în original de amicull Vezi Post
                      Am avut si eu o interfata tot de genul, prima mea interfata. O vreme a mers perfect interfata, apoi a inceput sa dea erori exact ca la tine. Nu comunica ba cu laptopul ba cu masina pana ce nu a mai mers deloc, nu se mai conecta. Nu cred ca este demo, cred ca este una care trebuie sa o restitui vanzatorului daca mai ai posibilitatea.
                      Da, fiind prima interfata nici nu sint obisnuit,de unde si atitea dubii si incertete. Poate chiar eu am stricat-o prin cine stie ce procedura gresita.
                      Deci cum se face corect prima conexiune dupa instalarea softului,se conecteaza cablul USB apoi se face test port cu mufa conectata la mașina sau nu? Vazind ca este o diferenta între cele doua posibilitati. Dar oricum as face defectul este acelasi. Dupa primul scan nu mai comunica nici cu controlerul nici cu laptopul. Cred ca o să-l înapoiez vinzatorului. Ce ar trebui sa cumpăr si de unde?
                      Last edited by Thefinder; 13-11-2015, 20:46.

Comment

• Nu ai ce strica. Daca poti s-o returnezi este foarte bine.
                        Broker de asigurari.

Comment

• Ideea e sa NU ai internet atunci cand instalezi si folosesti vagcom-ul chinezesc ! LA cele originale e alta treaba...

Comment

• Postat în original de Thefinder Vezi Post
                            Da, fiind prima interfata nici nu sint obisnuit,de unde si atitea dubii si incertete. Poate chiar eu am stricat-o prin cine stie ce procedura gresita.
                            Deci cum se face corect prima conexiune dupa instalarea softului,se conecteaza cablul USB apoi se face test port cu mufa conectata la mașina sau nu? Vazind ca este o diferenta între cele doua posibilitati. Dar oricum as face defectul este acelasi. Dupa primul scan nu mai comunica nici cu controlerul nici cu laptopul. Cred ca o să-l înapoiez vinzatorului. Ce ar trebui sa cumpăr si de unde?
                            Nu este o regula treaba cu internetul si depinde foarte mult de tipul de interfata. Sunt produse care nu au nici cea mai mica problema cu conectivitatea la internet , altele crapa in prima secunda , pretul reflecta si calitatea produselor in cele mai multe cazuri. In cazul tau este o mica problema la software , daca are chipset RL trimite interfata vanzatorului sa o rescrie , daca avea vreo problema sau se ardea chipsetul , nu mai aveai portstatusurile OK .
                            Odorizante auto California Scents ( PRET PROMO ) - 0764.540.110
                            Interfete diagnoza auto multimarca si dedicate ( www.auto44.ro ) - 0764.540.110

Comment

• Postat în original de NaikonutZ Vezi Post
                              Nu este o regula treaba cu internetul si depinde foarte mult de tipul de interfata. Sunt produse care nu au nici cea mai mica problema cu conectivitatea la internet , altele crapa in prima secunda , pretul reflecta si calitatea produselor in cele mai multe cazuri. In cazul tau este o mica problema la software , daca are chipset RL trimite interfata vanzatorului sa o rescrie , daca avea vreo problema sau se ardea chipsetul , nu mai aveai portstatusurile OK .
                              Eu am primit softul împreuna cu interfața ,deci cel puțin teoretic ar fi trebuit sa fie pereche. Sa se fi stricat din cauza netului?

Comment

• In cazul tau problema nu este internetul , pur si simplu o defectiune a chipsetului . Contacteaza vanzatorul , daca poate sa o rescrie , daca nu sa iti trimita alta
                                Odorizante auto California Scents ( PRET PROMO ) - 0764.540.110
                                Interfete diagnoza auto multimarca si dedicate ( www.auto44.ro ) - 0764.540.110

Comment

Working...
                                X