Anunț

Collapse
No announcement yet.

Rulmenti Passat B5.5

Collapse
X

• Filter
  • Ora
  • Show
Clear All
new posts

• Rulmenti Passat B5.5

Buna. Mi-am schimbat asta iarna rulmentii pe fata, acum 20000 km, marca Fag, made in Italy. M-au costat 80 de lei bucata. Acum iar a inceput sa-mi uruie, cel de pe dreapta fata. Nu stiu de care sa mai cumpar si de unde. Ce marca mi-ati recomanda si unde gasesc la un pret de criza? Din fabrica, cu ce rulmenti vin echipate Passat-urile noastre?
    Last edited by ionturburan; 28-06-2011, 17:06.
    Passat Variant, 2003
    1,9 TDI, AVB

Cred ca de data asta ai sa pui ceva ca lumea(lenesul mai mult alearga) . Ca si marci bune : SKF si INA si au si preturi acceptabile.

Spor
    X E R O X U
    servicii de fotocopiere si birotica in Cluj-Napoca

"A LIE TOLD OFTEN ENOUGH BECOMES THE TRUTH" Lenin - Valbil si in democratie/capitalism nu doar in marxism.

Ai grijă ce îți dorești. S-ar putea să se îndeplinească!

Comment

FAG e o firma germana foarte renumita. De astia italienesti nu stiu nimic :ninja:
      Mindfucker

Comment

Merci de raspunsuri. Pe cutie scria made in Germany, iar pe rulment made in Italy. Asa ca, daca nu te uiti atent, ... Mi-am luat teapa si asta e... Fag parca este in acelasi concern cu INA. Si uite, fabrica si in Italia. Cred ca erau mult mai buni ai nostri din Brasov.
        Last edited by ionturburan; 01-07-2011, 21:42.
        Passat Variant, 2003
        1,9 TDI, AVB

Comment

Esti sigur ca uruitul este de la rulment ? Oricat ar fi de prost nu uruie dupa 20000 de km. Si eu am avut o problema similara si ... am schimbat rulmentul degeaba. Uruitul era de la anvelopa - in cazul meu. Eu zic sa mai cercetezi odata inainte de a inlocui rulmentul schimbat deja in iarna.

Comment

Merci Dani. Inca nu i-am schimbat ca am avut alte prioritati. Mai merg cu ei asa pana o sa schimb cauciucurile cu cele de iarna. Daca si atunci o sa-mi mai uruie, e clar ca trebuie alti rulmenti.
            Passat Variant, 2003
            1,9 TDI, AVB

Comment

Cauciucurile pot sa dea un zgomot asemanator cu al unui rulment dus in cazul in care prezinta denivelari pe coama. Cel mai simplu o ridici pe cric si invarti usor roata cu o mana iar cu cealalta mana verifici pe cauciuc daca are denivelari. Daca cauciucurile de iarna nu sunt si alea relativ noi, nu cred ca e o idee buna pentru comparatie. Sau si mai simplu la vulcanizare, ti-l pune pe masina de echilibrat si acolo se vede imediat.

Comment

Multumesc de raspuns. Cauciucurile de iarna le-am luat iarna trecuta si sunt noi. Nu cred ca am facut 5000 km. cu ele. Cred ca o sa merg la vulcanizare cand o sa am timp.
                Passat Variant, 2003
                1,9 TDI, AVB

Comment

Știe cineva ce serie au rulmenții de la alternator că aș vrea să-i schimb și nu aș vrea să stau cu alternatorul desfăcut până-i comand.

Comment

depinde si de ce alternator ai : bosch sau valeo.
                    "Radacina convingerilor inseamna...experienta!!!", N. Iorga
                    Diagnoze VCDS Ross-Tech OEM 19.6

Comment

Bosch: 6003 ala mic de la colector si 6303 cel de la fulie.
                      Valeo: 6303 ala de la fulie iar cel de la colector am uitat. Dar iti zic maine, chiar am unul desfacut in atelier pe banc.
                      Mindfucker

Comment

salutari!!!am si eu o intrebare intrebatoare: cu ce sa desfac surubul de la planetara??are forma de imbus de 14(dar de unde asa mare???)

Comment

ai raspuns singur cu imbus de 14..............
                          Vand si montez LED-uri ,instalatii xenon.Roll up/down geamuri,diagnoze VAG.Vand si montez tempomat.
                          Vand
                          si montez switch-uri OEM pentru portiere.Interventii mecanice si electrice. Tel: 0740 146 883

Comment

Da! Si exista imbus de 14, Eu am cumparat din tagul Vitan...
                            Cod: KA-1155
                            Preț cu TVA: 69 RON
                            Greutate: 1.5 kg
                            Descriere
                            8 buc imbus 1/2" : 4, 5, 6, 10, 12, 14, 17mm
                            http://www.lincos.ro/#product_details-735
                            Sper ca nu e o problema cu afisarea acestui link
                            Fișiere atașate
                            E sofisticata ma
                            Nu ai bani, zice "Lasa-ma! "
                            Masina asta-i o paguba, nu e de tine ma,
                            Ca-i sofisticata ma, prea sofisticata ma
                            Sofisticata ma
                            O fi STRICATA ma!!!
                            Sau E BLESTEMATA MA!!!

1.8 Turbo pe sistem, sa moara Cibilanu!
                            Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos decat plasticele de ultima generatie...
                            TDI-ul nu e ca BENZINA-ra! Nici macar in parcare! :))

Comment

ma gandeam ca nu este de cumparat asa mare........mersi

Comment

Working...
                              X